close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć

   

 • USTANOWIENIE AMBASADORA WIZYTUJĄCEGO W MONGOLII

 • 2 czerwca 2015

  Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna wręczył 2 czerwca Michałowi Łabendzie nominację na stanowisko ambasadora wizytującego w Mongolii.

  – Bardzo się cieszę, że po kilkuletniej przerwie wznawiamy naszą obecność dyplomatyczną w Mongolii – powiedział minister Schetyna. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że w przyszłości planowane jest otwarcie ambasady RP w Ułan Bator. – Mongolia jest dla nas bardzo ważnym partnerem z racji swojego położenia geopolitycznego, potencjału gospodarczego i możliwości współpracy w dziedzinie kultury i nauki – zaznaczył minister.

   

  Odbierając nominację ambasador Michał Łabenda zapowiedział pracę na rzecz dalszego pozytywnego rozwoju stosunków polsko-mongolskich, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów gospodarczych i naukowo-kulturalnych.

   

  Ustanowienie funkcji ambasadora wizytującego jest jednym z elementów działalności polskiej służby zagranicznej. Ambasador wizytujący nie ma stałej siedziby w kraju akredytacji, dysponuje jednak lokalnym biurem i wsparciem miejscowych pracowników. Funkcja ambasadora wizytującego została z powodzeniem wprowadzona w wielu dyplomacjach zachodnich. Ambasador wizytujący w trakcie pełnienia swoich zadań regularnie odwiedza kraj urzędowania. Zapewnia to skuteczną realizację zadań politycznych oraz wzmacnia obecność w danym kraju przy znacznie niższych nakładach finansowych. Powołanie ambasadora wizytującego m.in. w Mongolii, a wcześniej na Malcie korzystne będzie również w obszarze dyplomacji ekonomicznej i wsparcia polskich firm na rynkach zagranicznych.

   

  Michał Łabenda - Ambasador wizytujący w Mongolii

   

  W MSZ od 1999 r. W latach 2002-2005 II sekretarza Ambasady RP w Taszkencie. W 2006 r. pracował w Departamencie Europy. Od 2006 do 2007 r. był II, a następnie I sekretarzem Ambasady RP w Waszyngtonie. Od 2007 do 2010 r. był radcą, a następnie zastępcą dyrektora w Departamencie Wschodnim MSZ. W latach 2010-2014 pełnił funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Azerbejdżanie. Od 2014 r. pracuje w Departamencie Azji i Pacyfiku MSZ.

   

  Absolwent Kazachskiego Narodowego Uniwersytetu Państwowego im. al-Farabi, doktor nauk humanistycznych (Instytut Orientalistyczny UW).

   

  Zna język angielski, niemiecki, rosyjski oraz kazachski i arabski.

   

  • Biuro Rzecznika Prasowego

   Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: